آکادمی سامانه اطلاعات مکانی | آسام

عضویت دهی فازی در GIS و Terrset

مدلها و روشهای مختلفی برای مکان یابی و پهنه بندی وجود دارد که اصول و مبنای خاصی برای هر کدام تعریف شده است. یکی از روشهایی که به وفور در بسیاری از مطالعات و تحقیقات مکان یابی و پهنه بندی استفاده می شود، روش فازی است. عضویت دهی فازی یکی از مهمترین مراحلی است که بر روی متغیرها و معیارها در این روش اعمال می شود. در این فیلم قصد داریم که عضویت دهی فازی در GIS و Terrset را در آکادمی GIS به شما آموزش دهیم.

عضویت دهی فازی در GIS و Terrset

برای عضویت دهی فازی در نرم افزار ArcGIS از ابزار Fuzzy Membership استفاده می شود. البته به شرطی که داده ها و نقشه های شما به صورت رستری باشد (پس اگر داده های اولیه شما به صورت وکتوری است می توانید از ابزارهای مختلفی برای رستری کردن استفاده کنید).

اما در Fuzzy Membership عملگرهای ۷گانه تعریف شده که برحسب نوع نیاز، هدف و نوع دیتا می توانید برای فازی سازی متغیرهای خود استفاده کنید.

عملگرهای فازی در GIS

هر یک از این عملگرهای هفتگانه در صورتی قابلیت استفاده دارند که داده های شما اولاً رستری باشند و ثانیاً از نوع متغیرهای کمی باشند.

اما اگر متغیرهای شما از نوع کیفی باشد برای تبدیلشان به حالت رستری ابتدا باید برای هر کلاس یک کد عددی ایجاد کنید و سپس یکی از راه های پیشنهادی انتقالشان به نرم افزار Terrset و تبدیل به فازی است.

فازی سازی در Terrset

برای انتقال فایلهای رستری با شرط اینکه برایشان کدهای عددی تعریف کرده اید به نرم افزار Terrset می توانید از ابزار Raster to ASCII استفاده کنید. این ابزار داده های رستری را به فرمت متنی ASCII تبدیل می کند.

سپس در نرم افزار Terrset می توانید از بخش import و ابزار arcraster این دیتا را به فرمت rst قابل خوانش در ترست تبدیل کنید.

نهایتاً با بکارگیری ابزار Fuzzy از بخش Decision Support به راحتی می توانید به نقشه مقادیر مدنظر کارشناسی فازی را معرفی کنید.

فیلم زیر آموزش ساخت سمبل ایرانی برای نقشه در ArcMap است: این فیلم را به دوستانتان هدیه کنید

برای مشاهده دیگر جلسات آموزشی این دوره رایگان کلیک کنید.

 

برای تسلط بسیار کامل و جامع حتماً در دوره آموزشی صفر تا صد ArcGIS که در زیر معرفی شده شرکت کنید.

برای دریافت آموزشهای رایگان بیشتر فرم زیر را تکمیل کنید

 

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ثبت نام اولین دوره ArcGIS Pro در ایران شروع شدثبت نام با تخفیف 50% | کلیک کن
+