آکادمی سامانه اطلاعات مکانی | آسام

اصلاح مختصات مکانی یک نقشه وکتوری در GIS

اگر با نقشه های وکتوری مثل Shapefile کار کرده باشید شاید خطای مختصات هم برای شما ظاهر شده باشد. مثلاً اگر در یک منطقه مطالعاتی چندین نقشه در اختیار داشته باشید و زمانی که نقشه ها را باز می کنید، اگر یکی از نقشه ها بر روی بقیه نقشه نیفتند و اصطلاحاً همپوشان یا Overlay نشود، احتمالاً نقشه خطای مختصات مکانی دارد. این خطا می تواند به صورت موقت یا ظاهری باشد که با ابزارهایی مثل project یا define projection حل می شود. اما اگر خطای بنیادی باشد و جابجایی اساسی بر روی نقشه رخ داده باشد، باید از ابزارها و امکانات spatial adjustment برای اصلاح مکانی استفاده شود. مبحث فیلم جلسه پنجاهم اصلاح مختصات مکانی یک نقشه وکتوری در GIS است.

آموزش اصلاح مختصات مکانی یک نقشه وکتوری در GIS

برای اجرای این تمرین ابتدا نیاز است فایل تمرینات را از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود فایل جلسه پنجاهم gis

زمانی که فرایند اصلاح مکانی یا Spatial adjustment را بر روی نقشه های وکتوری اعمال می کنید، احتمالاً یکی از ۴ فرایند زیر بر روی نقشه رخ دهد.

آموزش کاربردی spatial adjustment

در این پوشه چند نقشه وجود دارد که یکی از آنها مختصاتش مشکل دارد. در واقع هر چند هر سه نقشه متعلق به یک منطقه است، اما یکی از نقشه ها با دو نقشه دیگر همپوشان نمی شود. پس باید مشکل مختصات مکانی آن با امکانات و ابزارهای spatial adjustment برطرف شود.

برای استفاده از امکانات این ابزار حتماً باید editor در حالت ویرایشی start editing قرار گیرد. این روش همانند زمین مرجع کردن نیاز است که چند نقطه یک نقشه را به جایگاه جدید منتقل کرد که یا با بکارگیری نقاط کنترلی و مختصاتهای دقیق انجام می گیرد یا اینکه با معرفی لینکهای جایجایی انجام می شود که در این فیلم آموزشی از روش معرفی لینکهای جابجایی استفاده می شود.

فیلم زیر آموزش اصلاح مختصات مکانی یک نقشه وکتوری در GIS است: این فیلم را به دوستانتان هدیه کنید

برای مشاهده دیگر جلسات آموزشی این دوره رایگان کلیک کنید.

 

برای تسلط بسیار کامل و جامع حتماً در دوره آموزشی صفر تا صد ArcGIS که در زیر معرفی شده شرکت کنید.

برای دریافت آموزشهای رایگان بیشتر فرم زیر را تکمیل کنید

 

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ثبت نام اولین دوره ArcGIS Pro در ایران شروع شدثبت نام با تخفیف 50% | کلیک کن
+