آکادمی سامانه اطلاعات مکانی | آسام

شیوه ساخت سمبل ایرانی در GIS

نمادسازی یا سمبل زدن یا Symbology در نرم افزار ArcGIS بعنوان یکی از مراحل مرتبط با کارتوگرافی نقشه هاست که باعث بهبود ظاهری و افزایش گویایی نقشه می شود. در واقع با تمامی تنظیمات این بخش سعی می شود که نقشه به گونه ای نمایش داده شود تا به حالت واقعی نزدیک شود و هر شخص با نگاه به نقشه بتواند نوع عوارض را شناسایی کند. اما در نرم افزار ArcGIS نمادهای موجود به صورت پیش فرض در قالب دسته بندی های بین المللی هستند. پس برای بکارگیری این نمادها برای برخی از عوارض در ایران با مشکل مواجه می شویم. در این راستا فیلم آموزشی شیوه ساخت سمبل ایرانی در GIS به صورت رایگان برای شما تهیه شده است.

ابتدا از لینک زیر فایل تمرینات مرتبط با این جلسه را دانلود کنید.

دانلود رایگان فایل تمرینات

چگونگی ساخت سمبل ایرانی در GIS

مثالی که در این فیلم آموزشی مورد استفاده قرار گرفته است، ساخت نماد یا Symbol برای چند بانک ایرانی است. بنابراین ابتدا نقشه نقطه ای را به نرم افزار ArcMap اضافه کنید.

مشاهده می شود که تمامی نقاط به صورت خیلی ساده نمایش داده شده اند، اما در جدول اطلاعاتی این نقشه فیلدی با عنوان Name وجود دارد که می توانید بر اساس این فیلد دسته بندی را بر روی بانکها اجرا کنید.

بنابراین بر روی نام نقشه Bank در داخل toc دوبار کلیک چپ کرده و در پنجره Layer Properties سربرگ Symbology را انتخاب نمایید.

در بخش سمت چپ Show شیوه نمادسازی Categories را انتخاب کنید و در مجموعه باز شده روش Unique value را فعال نمایید.

حال در کادر Value Field از لیست موجود فیلد Name را انتخاب کرده و نهایتاً بر روی دکمه Add All Value کلیک کنید. مشاهده می شود که تمامی بانک ظاهر شده اند و برای هر بانک یک نماد نقطه با رنگ مشخص تعریف شده  است. اما در ادامه باید برای هر بانک نماد و آرم مشخص تعریف شود.

آموزش سمبل سازی در ArcGIS

 

ساخت نماد ایرانی در GIS

پس در داخل TOC بر روی نماد یکی از بانکها که به صورت یک نقطه کوچک ظاهر شده کلیک چپ کنید تا پنجره Symbol Selector باز شود.

بر روی دکمه Edit symbol کلیک چپ کنید و در صفحه باز شده از بخش Type گزینه Picture Marker Symbol را انتخاب کرده و سپس تصویری که باید به جای نماد انتخاب شود را معرفی کنید.

آموزش ساخت Symbol در GIS

 

فیلم آموزشی زیر شیوه ساخت سمبل ایرانی در GIS را با جزئیات بیشتری نمایش می دهد.

 

 

برای مشاهده دیگر جلسات آموزشی این دوره رایگان کلیک کنید.

 

برای تسلط بسیار کامل و جامع حتماً در دوره آموزشی صفر تا صد ArcGIS که در زیر معرفی شده شرکت کنید.

 

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ثبت نام اولین دوره ArcGIS Pro در ایران شروع شدثبت نام با تخفیف 50% | کلیک کن
+