آکادمی سامانه اطلاعات مکانی | آسام

کار با جداول توصیفی در GIS

همانطور که در جلسات قبلی اشاره شد هر یک از نقشه هایی که در GIS مورد استفاده قرار می گیرد، احتمال اینکه دارای ویژگی های توصیفی باشد، بسیار است. این ویژگی های توصیفی که در واقع بیان کننده خصوصیات هر پدیده و عارضه در نقشه می باشد در قالب یک جدول قرار می گیرد که بعنوان جدول اطلاعات توصیفی یا Attribute table شناخته می شود. در این فیلم قصد داریم کار با جداول توصیفی در GIS را به شما آموزش دهیم.

کار با جداول توصیفی در GIS

عمده نقشه هایی که با فرمت وکتور تهیه می شوند دارای جداول اطلاعات توصیفی می باشند، گاهاً برخی دیتاهای از نوع رستری نیز چنین ویژگی ای دارند. هر جدول اطلاعات توصیفی از چندین سطر یا ستون تشکیل شده است. در زبان عام GIS سطرها بعنوان Record شناخته می شود. و هر رکورد بیانگر یک پدیده یا عارضه در طبیعت است که معادل آن در نقشه هم ترسیم شده است.

اما علاوه بر رکوردها در این جداول تعدادی ستون نیز دیده می شود که بعنوان Field یا فیلد شناخته می شوند. این تعداد فیلدها در هر نقشه ای متفاوت است. هر فیلد در جدول اطلاعاتی بیانگر یک خصوصیت برای تمامی عوارضی است که در نقشه دیده می شود. به طور کلی باید گفته شود که برخی فیلدها در تمامی جداول اطلاعاتی به صورت مشترک دیده می شود که عبارتند از:

فیلد FID: این فیلد برای ارائه شماره شناسایی یا کد هر عارضه یا پدیده در نقشه بکار گرفته می شود. هر پدیده ای در نقشه ها دارای یک کد شناسایی تکرارنشدنی و منحصر بفرد است.

فیلد Shape: این فیلد هندسه یا Geometry عوارض را نشان می دهد. مثلاً برای تمامی عوارض نقطه ای کلمه Point تکرار شده است. هیچ جدولی را نمی توانید باز کنید که point و line و polygon در آنها دیده شود.

بنابراین باید گفته شود که به ازای هر پدیده در نقشه یک رکورد در جدول اطلاعاتی دیده می شود که می تواند خصوصیات مختلفی داشته باشد. این خصوصیات و رکوردها کاملاً با عوارض نقشه ارتباط دارند، یعنی هر گونه تغییری در نقشه بر روی ویژگی های جدول تاثیرگذار خواهد بود و برعکس.

برای تغییر در تعداد رکوردها باید حتماً یا عارضه ای به نقشه اضافه شود یا اینکه عارضه ای از نقشه حذف گردد. اما برای تغییر در تعداد فیلدها نیازی به تغییر در تعداد عوارض نیست.

جدول توصیفی در GIS

 

فیلم آموزشی زیر مباحث مرتب با جداول اطلاعات توصیفی یا Attribute table را با جزئیات بیشتری نمایش می دهد.

 

برای مشاهده دیگر جلسات آموزشی این دوره رایگان کلیک کنید.

 

برای تسلط بسیار کامل و جامع حتماً در دوره آموزشی صفر تا صد ArcGIS که در زیر معرفی شده شرکت کنید.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*

ثبت نام اولین دوره ArcGIS Pro در ایران شروع شدثبت نام با تخفیف 50% | کلیک کن
+