تنظیم جهت جریان در Geometric Network

در نرم افزار ArcGIS برای تحلیل شبکه از ۲ ابزار کلی Geometric Network و Network Analyst استفاده می گردد. افزونه Network Analyst بیشتر برای راه های ارتباطی و افزونه Geometric Network کاربرد بیشتری در شبکه های زیرساخت دارد. در این بخش قصد داریم نگاهی کوتاه به تنظیم جهت جریان در Geometric Network داشته باشیم.

تنظیم جهت جریان در Geometric Network

با توجه به اینکه در ژئومتریک نتورک شبکه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، قاعدتاً جریانهای مختلفی هم ساخته خواهد شد. برخی از این جریان ها دارای Source و Sink هستند مانند جریان برق که از یک نقطه بعنوان منبع شروع می شود و در کل شبکه جریان می یابد یعنی جریان از منبع آغاز می شود. یا مثلاً شبکه فاضلاب نهایتاً به یک نقطه بعنوان Sink ختم می شود.

اما همیشه لزوماً نباید در شبکه Source یا Sink وجود داشته باشد.

مثلاً در خیابان ها یا راه های ارتباطی قرار نیست که از یک نقطه جریان توزیع شود یا به یک نقطه ختم شود، در چنین شرایطی و در این خطوط فقط وجود جریان کفایت می کند.

اما اگر بخواهید در یک شبکه تحلیل انجام دهید و از ابزارهای موجود در تحلیل های Geometric Network استفاده کنید باید حتماً در شبکه یک نقطه بعنوان Source یا Sink وجود داشته باشد. در چنین مواردی قبل از هر تحلیلی از ابزار Set flow direction استفاده می شود.

اما در شبکه ای که نمی خواهید هیچگونه source یا sink معرفی کنید و قصد تحلیل دارید باید از ابزار set flow direction در search یا جعبه ابزار geometric network استفاده کنید.

جهت جریان در ژئومتریک نتورک

جهت جریان در چنین شرایطی معمولاً برحسب جهت ترسیمات و دیجیت کردن تنظیم می شود.

بعد از اینکه شبکه را معرفی کردید در کادر flow option چهار گزینه وجود دارد.

–        With digitized direction

تنظیم جهت جریان بر حسب جهت ترسیم و دیجیت کردن انجام می گیرد.

–        Against digitized direction

جهت جریان خلاف جهت ترسیم انجام می شود.

–        With source sinks

جهت جریان با source و sink انجام گیرد.

–        Reset flow direction

جهت جریان تنظیم نشود.

 

آسام

آکادمی سامانه اطلاعات مکانی یک مرجع تخصصی و کاربردی برای آموزشهای GIS و RS است.

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*