راهنمای دانلود تصاویر سنجنده مودیس

در این بخش قصد داریم شیوه دانلود تصاویر سنجنده مودیس را به صورت گام به گام به شما آموزش دهیم. سنجنده مودیس جهان را از غرب به شرق به ۳۵ و از شمال به جنوب به ۱۷ قسمت با ابعاد ده درجه تفکیک می­نماید. تصاویر مربوط به کشور ایران در ۵ فریم یا کاشی قرار می­گیرند که بیشترین مساحت ایران در فریم ۲۲:H  و V:5  قرار می­ گیرد.

این فراورده ها را می توان در مطالعات اتمسفر، زمین، یخ کره و اقیانوس بررسی کرد.

کاربردهای سنجنده Modis

برای دانلود تصاویر سنجنده مودیس بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

[fusion_button link=”https://search.earthdata.nasa.gov/search” title=”” target=”_blank” link_attributes=”” alignment=”” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”flat” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”pill” icon=”fa-check” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]برای دانلود تصاویر مودیس کلیک کنید[/fusion_button]

در صفحه باز شده در کادر سمت چپ از بخش Platform می توان ۲ ماهواره Terra و Aqua را انتخاب کرد. چون سنجنده مودیس بر روی ۲ ماهواره تررا و آکووا فعالیت می کند.

ماهواره Terra

ماهواره Terra در تاریخ ۱۳۷۸٫۹٫۲۷ توسط سازمان ناسا به فضا پرتاب شد و از تاریخ ۱۳۷۸٫۱۲٫۵ برداشت داده ها را آغاز کرد. این ماهواره دارای فرآورده های گوناگونی در تفکیک زمانی و مکانی مختلف می باشد.

زمان گذر این ماهواره از فراز استوا ساعت ۱۰:۳۰ بامداد به وقت محلی است. فرمت داده های آن HDF است و با سیستم تصویر سینوسی در دسترس عموم قرار گرفته است، از نظر مکانی نیز دارای تفکیک ۲۵۰ و ۵۰۰ و ۱۰۰۰متری است.

ماهواره Aqua

ماهواره Aqua در تاریخ ۱۳۸۱٫۲٫۱۴ توسط سازمان ناسا به فضا پرتاب شد و از تاریخ ۱۳۸۱٫۴٫۱ برداشت داده ها را آغاز کرد. این ماهواره دارای فرآورده های گوناگونی در تفکیک زمانی و مکانی مختلف می باشد. زمان گذر این ماهواره از فراز استوا ساعت ۱:۳۰ پس از نیمروز به وقت محلی است.

از بخش Instruments هم سنجنده Modis را فعال کنید.

همچنین می توان در قسمت Processing Level سطح پردازشی که بر روی این داده ها ایجاد شده انتخاب نمایید.

آموزش دانلود تصاویر سنجنده مودیس

پس از اینکه تمامی این تنظیمات انجام گرفت، در سمت راست زیر محدوده مطالعاتی در بخش Collections تمامی فراورده ها و تصاویر مرتبط با تنظیمات انتخاب شده لیست می شود.

بر حسب نیاز خود می توانید یکی از این تصاویر را انتخاب کنید و دانلود نمایید.

اما تنظیمات و محدودیت ها:

تمامی مواردی که در بخش قبلی اشاره شد به صورت کلی صورت می پذیرد. اما در صورتی که بخواهید یک محدوده مکانی و یک بازه زمانی مشخص کنید، مراحل پایین را ادامه دهید.

در بالای همین صفحه در کادر جستجو می توانید نام فراورده یا تصویر مدنظر خود را محدوده مکانی مورد نیاز خود را وارد و جستجو کنید تا برای شما پیدا کند.

مثلاً اگر بخواهید فقط تصاویر مرتبط با دمای رویه زمین را جستجو کنید، کافیست عبارت MOD11 را وارد نمایید.

بدین ترتیب فقط تصاویری از کره زمین نمایش داده می شود که مرتبط با دمای سطح زمین یا LST باشد.

در بخش Temporal می توانید بازه زمانی تنظیم کنید که فقط تصاویری که در این بازه زمانی هستند را پیدا کند.

بازه زمانی تصاویر سنجنده مودیس

در بخش Spatial نیز می توان محدوده و چهارچوب مکانی را مشخص کرد.

محدوده مکانی تصاویر سنجنده مودیس

اگر به بخش فراورده هایی و دیتاها دقت کنید، مشاهده می شود که بر حسب این تنظیمات تعداد محدودتری پیدا کرد.

حال بر روی فراورده مدنظر خود کلیک کنید.

صفحه ای مانند تصویر زیر باز می شود که می توان یکی از روزهای تصویر یافت شده را دانلود کرد یا اینکه اگر بخواهید تمامی تصاویر پیدا شده را برای همه روزها دانلود کنید باید بر روی دکمه Download All کلیک نمایید.

دانلود تصاویر ماهواره Modis

صفحه ای مانند شکل زیر دیده می شود که تعداد کل تصاویر و حجم کل را نشان می دهد.

بر روی دکمه Submit کلیک کنید.

دانلود کل تصاویر سنجنده مودیس

بدین ترتیب لیست لینک های دانلود در اختیار شما قرار می گیرد که با کلیک بر روی دکمه View/download data links بدست می آید.

لیست لینک تصاویر modis

 

 

برای کار با فراورده های مختلف سنجنده مودیس از فیلم آموزشی کارگاه زیر استفاده کنید.

[fusion_woo_shortcodes][/fusion_woo_shortcodes]
برچسب‌ها:
آسامآسام

پیش به سوی قله...

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها