آموزش ابزار Buffer در ArcGIS

//آموزش ابزار Buffer در ArcGIS

آموزش ابزار Buffer در ArcGIS

در ادامه سری آموزش های نرم افزار ArcGIS در این بخش آموزش ابزار Buffer در ArcGIS مدنظر آکادمی سامانه اطلاعات مکانی است.

ابزار Buffer همانطور که از معنای آن مشخص است، برای ساخت حریم عوارض استفاده می شود.

بعبارت دیگر باید گفت که:

در صورتی که بخواهید در نقشه های خود برای هر نوع عارضه ای (نقطه ای، خطی و پلیگونی) یک محدوده را بعنوان حریم ترسیم نمایید باید از ابزار Buffer در ArcGIS کمک بگیرید.

حریم هایی که بعنوان Buffer بوسیله این ابزار ترسیم می شود، همگی به صورت عوارض پلیگونی خواهند بود. این حریم ها را می توان با یک فاصله مشخص و معین نسبت به عوارض موجود ترسیم نمود.

مثلاً اگر در پروژه خود یک نقشه خطی در اختیار داشته باشید که بیانگر رودخانه ها باشد، و نیاز باشد که در اطراف رودخانه ها ساخت و ساز انجام دهید، قاعدتاً باید یک فاصله ای را بعنوان حریم رودخانه تعریف کنید تا مشخص شود نسبت به رودخانه ها مثلاً با یک فاصله ۷۰ متری ساخت و ساز صورت نگیرد، برای تعیین این محدوده حریم عدم ساخت و ساز بعنوان محدوده ممنوعه می توانید از ابزار Buffer در ArcGIS استفاده کنید.

یا مثلاً بخواهید حریم دسترسی به مدارس ابتدایی یک شهر را تعیین کنید، ابتدا باید نقشه نقاطی را در اختیار داشته باشید که بیانگر مدارس ابتدایی باشد، با بکارگیری ابزار Buffer در ArcGIS می توان حریم دسترسی به مدارس را با یک فاصله مشخص و معین به صورت یک نقشه پلیگون ساخت.

برای باز کردن ابزار تحلیلی Buffer از یکی از روشهای زیر استفاده کنید:

 • در محیط نرم افزار ArcMap از منوی Geoprocessing ابزار Buffer را انتخاب کنید
 • در پنجره Search ابزار Buffer را جستجو کنید. از لیست ابزارهای موجود، ابزار Buffer (analysis) را انتخاب کنید
 • در پنجره ArcToolbox ، از طریق جعبه ابزار Analysis ، از گروه Proximity هم می توان ابزار Buffer را بکار گرفت.

ویژگی های ابزار Buffer در ArcGIS

 • یکی از مهمترین ویژگی های ابزار Buffer متغیر روش است که حریم چگونه ایجاد گردد. به طور کلی دو روش برای ایجاد حریم ها وجود دارد: فاصله اقلیدسی و فاصله ژئودتیک. در روش اول یک فاصله دو بعدی مبنای تعیین حریم است. در این روش یک فاصله افقی بعنوان روش تعیین حریم بکار گرفته می شود. این روش بعنوان یک روش عامل استفاده می شود. خصوصاً زمانی که بخواهید حریم را حول عوارض بر اساس سیستم مختصات مسطحاتی ایجاد نمایید. در روش دوم: (Geodetic): شکل واقعی زمین در نظر گرفته می شود (در حالت Ellipsoid). فواصل بین نقطه در یک سطح منحنی دار اندازه گیری می شود (Geoid). از روش دوم زمانی استفاده می گردد که عارضه شما در یک پهنه وسیع قرار گرفته باشد (در منطقه ای بیش از دو زون). یا اینکه نقشه ورودی شما به دلیل حفظ برخی ویژگی ها، فواصل در آن تحریف شده است.
 • حریم هایی که بر اساس روش دوم تهیه می شود، اگر بر روی یک سطح صاف نمایش داده شوند ممکن است با خطا دیده شوند، ولی اگر در سطح جهانی ارائه گردند این خطاهای نمایش از بین می رود.
 • اگر روش اول Planar را انتخاب کنید، دو حالت ممکن است رخ دهد.
این مطلب را هم بخوانید...  مرجع مکانی نقشه چیست و چه نقشی در پروژه های GIS دارد؟

۱٫ اگر عوارض ورودی در سیستم مختصات مسطحاتی باشد، حریم به صورت اقلیدسی ایجاد می شود.

۲٫ اگر عوارض ورودی در سیستم مختصات جغرافیایی باشد و شما حریم را بر اساس واحدهای خطی (متر، فوت …) تعیین کنید، حریم بر اساس روش Geodetic ایجاد می گردد.

 • اگر روش دوم Geodesic را انتخاب نمایید، حریم بر اساس شکل و روش سه بعدی ایجاد می گردد.
 • نقشه نهایی ایجاد شده دارای یک فیلد با نام Buff_dist خواهد بود که میزان حریم را برای هر عارضه نشان می دهد. اگر چنین فیلدی از قبل با همین نام در نقشه ورودی باشد، مقادیر حریم جایگزین مقادیر قبلی خواهند شد. اگر نوع ادغام را بر روی All یا List قرار دهید، چنین فیلدی ایجاد نخواهد شد.
 • نقشه حریمی که ایجاد می شود یک فیلد با نام Orig_fid خواهد داشت، که شماره شناسایی عوارض ورودی در آنها دیده می شود. اگر چنین فیلدی از قبل با همین نام در نقشه ورودی باشد، مقادیر حریم جایگزین مقادیر قبلی خواهند شد. اگر نوع ادغام را بر روی All یا List قرار دهید، چنین فیلدی ایجاد نخواهد شد.
 • اگر عوارض ورودی از نوع پلیگونی باشند، مقادیری که بعنوان حریم وارد می کنید، اگر به صورت اعداد منفی باشند، حریم به سمت داخل پلیگون ایجاد خواهد شد. اگر این مقدار بزرگتر از اندازه پلیگون ورودی باشد، هیچ عارضه حریمی ایجاد نمی شود.
 • از یک فیلد عددی در نقشه ورودی نیز می توان برای ایجاد حریم های عوارض نیز استفاده نمود. این مقادیر می تواند به صورت یک عدد باشد (۵) یا اینکه به صورت یک عدد با واحد مشخص (۵ kilometers) باشد.
 • اگر فیلد معرفی شده فقط عدد باشد، فرض بر این خواهد بود که این عدد به صورت یک فاصله افقی باشد (سیستم مختصات نقشه ورودی در این مورد در نظر گرفته نخواهد شد).
 • در بخش ادغام، برای افزودن فیلد، دکمه Add field فقط در هنگام مدلسازی قابل استفاده است.
این مطلب را هم بخوانید...  رسم خطوط موازی در GIS

آموزش ابزار Buffer در ArcGIS به صورت عملی

 

برای آموزش کامل و جامع این ابزار می توانید از فیلم آموزشی زیر استفاده کنید.

سری آموزشهای ابزارهای پردازشی

توسط | ۱۳۹۶-۱۰-۱ ۰۸:۴۰:۳۸ +۰۰:۰۰ دی ۱ام, ۱۳۹۶|arcgis|1 ديدگاه

در باره نویسنده :

سلطانیان محمود
پیش به سوی قله

يك ديدگاه

 1. […] کنید. به طور خاص در این زمینه می توان از ابزارهای Buffer یا Multiple Ring Buffer یا Graphic Buffer استفاده […]

ثبت ديدگاه